2012. július 15., vasárnap
A halevő orra
A halevő ember hagyja, hogy orránál fogva vezessék – már ha
halevésről van szó. A hal frissességének megállapításakor is leginkább az
orrára hagyatkozik, ahogy étteremkeresésnél is. Amikor Dubrovnikban kószál a
halasok utcájában, szimata nem a turistákkal zsúfolt étterem felé vezeti, hanem
egy szerényebb, csendesebb, üresebb hely felé. Ha munkaügyi ellenőr lenne,
piszkálná az orrát, hogy vajon miért ugyanaz a személy a tulaj, szakács és a
pincér, de hát nem ellenőr ő, se nem halőr, hanem egy egyszerű gasztrokalandor. Kicsit szaggatottan megy a kiszolgálás ezzel a személyzeti politikával, a kulcsember
ki-kiszalad a konyhából a vendégekhez és hatalmas szenvedéllyel konferálja be,
hogy ez semmi, majd meglátják, milyen finom lesz a következő fogás! És a halevő
nem csalódik! Fantasztikus dalmát halebéd érkezik az asztalra kisebb-nagyobb
megszakításokkal, több órán keresztül, majd az egészet egy fantasztikus töltött
tintahal zárja. Az ebéd másik csodája a lasagnette tészta alkalmazása halas
köretként. Erre a vendég eleinte kicsit húzza az orrát, de miután megkóstolja a
halas szószban-olajban átforgatott, pirított tésztát, nem lehet egy rossz szava
sem! A töltött tintahal különböző variánsait pedig azóta is nagy odaadással készíti,
és halillatú blogjában hűen beszámol róla.
A halevő legutóbb egy itthoni halpiacon szimatolt. Nem akart
ő odamenni eredetileg, de véletlenül éppen arra volt dolga. Ha nem arra lett
volna, akkor úgy intézte volna, hogy legyen. Két gyönyörű tengeri fogast választott, majd az
eladó megkérdezte, hogy ”és még valamit?” Ha egy gyorsétteremben hangzik
el ez a kérdés, ahova egy tisztességes gasztroblogger be nem teszi a lábát,
akkor rendben van, vissza lehet kérdezni, hogy „isten őrizz, meg akar mérgezni?!”
De egy halpiacon, ahol már készítik elő a halas büfé kincseit, a halevő beleszippant
a levegőbe és azt mondja, hogy „csak két marék tintahalat kérek még, tölteni…
ha jól látom, az a füstölt makréla meg pont kitámasztaná a szatyorban a
fogast.”
Otthon pedig nem rest a háromemberes ebédért
begyújtani a grillsütőt, mert az látta Dubrovnikban, hogy esténként a kis
családok és az egyedülállók is begyújtják, hogy aztán csodás tengeri illatok terjengjenek
a szűk sikátorokban. Míg a faszén izzik és pácolódik a tengeri fogas,
megtisztítja a tintahalat, hogy lefagyaszthassa. Hosszan és
elégedetten nézegeti a dobozban, meg is szagolja, mielőtt rázárja a fedelét.
Tengeri fogas ázsiai stílusban
Készítettem egy pácot, amelybe az alábbi dolgokat tettem:
szójaszószt, halszószt, kis csokor koriander zöldet, petrezselyem zöldet, reszelt gyömbért, zúzott
fokhagymát, felaprított chili paprikát, sót, citrom levét. Ebben pácoltam a
halat, amit előzőleg beirdaltam, a hal hasüregébe is tettem. Három órával később a faszenes grillre
helyeztem, de előtte a bőréről lesöpörtem a zöldfűszer-maradványt, nehogy
megégjen. Amikor megfordítottam, meglocsoltam a maradék páclével.
Szélesmetélt halas köretként
Ha valakinek halas étterme van, gyűjtse össze a halról lecsöpögő fűszeres zsiradékot, és abba forgassa bele a kifőzött tésztát, majd
pirítsa meg egy wokban.
Nekem nincs, ezért egy wokba nagyobb löttyintés olívaolajat
teszek, megpirítok egy kis aprított fokhagymát, 6-8 szelet ajókát (olajos
sózott szardellát) szétpárolok benne, megöntözöm halszósszal, és a végén dobok
bele durvára vágott petrezselyemzöldet. A kifőzött tésztát ebbe forgatom bele.
Érdemes kicsit odakapatni, hogy jó füstös íze legyen.
2012. július 10., kedd
Az a fényes málnás nap
A csütörtök majdnem tökéletes júliusi nap volt! Simán
megtaláltam a helyet ahol átvettem a málnát, pont hazaértem a nagy zuhé előtt (aznap
tehát locsolnom sem kellett), és kaptam egy üveg málnalikőrt
Dél-Franciaországból. Fantasztikus zamatai vannak, sokkal finomabb mint amit
egyszer egy belga áruházban vettem! Jó érzéssel töltött el, hogy gördülékenyen
haladnak az események, még éjjel meg tudom főzni a málnalekvárt és előkészítem
a szörpöt, így másnap bőven lesz időm a baracklekvárra. Egyszóval minden olyan volt, mint egy csodálatos málnás napon. Ott
szúrtam el, hogy bementem a spájzba és észrevettem az egeret...
Organikus épített környezetünk velejárója, hogy úgy jön-megy
a természet, mintha itt sem lennénk, és ha valaki dohog a hívatlan
vendégállatok láttán, mindig figyelmeztetem: mi vagyunk a betolakodók, ők
voltak itt előbb! Felvilágosult világnézetem fénye bizalom formájában csillant
vissza az egér gombszeméből. Ugye nem kell tartania semmi rossztól, elismerem
az ő elsőbbségét is, és betartom a társadalmi szerződést? Hát nézd, egérke, tisztellek téged, élni és élni hagyni, de talán poroljuk le
inkább a "vissza a természetbe!" elvet.
A kupica málnalikőr nem adott elég bátorságot ahhoz, hogy
egyedül tartassam be az elveket, jobbnak láttam felébreszteni a többieket,
akik meg jobbnak látták legyinteni és tovább aludni. Éjszaka megpróbálkoztam a csapdákkal: a dióval kitámasztott cseréppel és
az egérfogóval. Egy darabka sajt neki, egy nekem, a legjobb fajtából. Igazán
megadtam a tisztességes fegyverletétel és eltávozás lehetőségét, de nem akart
élni vele. Durvább eszközökhöz nyúltam, a két
szolgálatban levő macskát betuszkoltam a spájzba. Nem értették mi a
feladat, miért kellene pont most és itt demonstrálni a táplálékláncot,
ahova eddig tilos
volt bemenniük. Amint az ajtórés macskafejnyire nyílt, elillantak.
A végzetes napon gyakorlatilag mindent kipakoltunk a
kamrából, ami azért volt rettentő feladat, mert egy hobbiszakácsnak legalább ötezer
aprósága van, csupa-csupa "egyszer valamire csak jó lesz" dolog.
Aztán rövid dulakodás után egy ájult egeret dobtunk ki a kertbe. Két napig
tartott a visszapakolás, fertőtlenítés, selejtezés – málnaszörp- és baracklekvár
készítéssel kísérve. A kétnapos hajtóvadászat alatt összedobtam egy kis töltött
cukkinivirágot, hozzá mártást, párolt rizst, de akkor már legyen egy kis
friss nyári fejtettbab leves is, és Lúdanyó tejfölös meggyese. Az első napon
mángoldból készült főzeléket ettünk.
A helyszíni szemle alapján megállapítottam, hogy egerünk
kifinomult ínyenc volt: újkrumplit, Lindt csokit és meggyet evett. Erre azért
büszke vagyok!
Töltött cukkinivirág
Az előkészítés folyamata itt olvasható. Egy kisebb csokor petrezselymet apróra vágtam két gerezd fokhagymával és egy kis oregánóval. Két darab puha mozzarellát összenyomkodtam, és belegyúrtam a zöldfűszereket. Ezzel a masszával töltöttem meg a virágokat, majd sörtésztába forgattam őket és forró, bő olajban megsütöttem. Laza majonézt készítettem mellé, amibe apróra vágott hagymát és kapribogyót tettem.
Ha lett volna időm az egérvadászat mellett, akkor maradék krumplipüréhez olajos, sós szardíniát kevertem volna egy kis aprított snidlinggel és azt is beletöltöttem volna. Vagy a fűszeres fetakockákat nyomtam volna össze, de azokat meg krémmé alakítva elvittem egy jó kis gasztrosznobber buliba. Mert az is volt közben.
2012. július 3., kedd
Egy kosárnyi kaland
Egy kosár, egy szüretelőolló és egy fényképezőgép. Ezekkel felszerelve vág neki egy elszánt gasztrokalandor a garázstetős függőkertnek! Abból kell főznie, amit ott talál, hiszen a legközelebbi élelmiszerbolt több mint 700 méterre van, a hőmérő pedig 36 fokot mutat.
Az expedíció eredményesen zárult, két napig volt mit enni, miközben az éhes szemeknek is igen jólesett a látvány.
Címkék:
konyhakert,
zöldségek
2012. június 17., vasárnap
Gasztrokalandozás a Múzeumok Éjszakáján
Fegyelmezett és másokra
tekintettel levő emberként bizonyos helyzetekben képes vagyok teljesen
félretenni a gasztronómiai iránti rajongásomat. Akkor is, amikor a családdal összehajolunk a Múzeumok Éjszakája program fölött és megtervezzük a
menetrendet. Tényleg nem verem az asztalt, hogy irány a Vendéglátóipari Múzeum, hiszen ma is milyen türelmesen kivárták, míg lefényképeztem a tojásos nokedlit. Fő szempont ezen a hársfaillatú júniusi éjjelen az, hogy mindenki eljusson az érdeklődésének megfelelő
helyszínekre és mindannyian jól érezzük magunkat. Irányadó témakörök nálunk a művészetek,
különösen a képzőművészet és az irodalom, a műszaki- és természettudományok,
valamint minden más.
Arról tényleg nem tehetek,
hogy bárhol járunk, egyszer csak ellenállhatatlan erők húznak egy bizonyos
irányba. Tegnap is, amikor Csinszkáék lakásába
ugrottunk fel egy kis házibuliba – úgysem jártam náluk már vagy 20 éve –, egyszer csak azon kapom magam, hogy kint vagyok a konyhában, ahogy minden jó buliban. Papírmasé figuraként ott mosolyog Ady, Babits, Kosztolányi és
Móricz. Nagy kedvencembe, Móriczba karolok bele egy közös fénykép erejéig, de
aztán gyorsan kimenekülök vonzásából, nehogy szájtjára vegyen Nyáry Krisztián!
A Törley pincészet új
látogatóközpontjában fel és alá bugyborékolunk az installáció keretét adó pezsgősüvegből a dugóba, és vissza. A gyár története Magyarország elmúlt száz évével
dobbant együtt, egyszer fent, egyszer lent, talán ezért is döntünk úgy: ki
tudja mit hoz és mit visz a jövő, hörpintsünk fel gyorsan néhány pohár finom
száraz pezsgőt!
A MÁV-GÉPÉSZET Zrt.
Személykocsiműhelyében álmosan hallgatom csoportvezetőnk előadását a
légfékezésről, a hidraulikus emelőkről és más műhelytitkokról. Felmászom a
titokzatos motorvonatra, az Ezüst Nyílra, amellyel Kádár elvtárs utazgatott, körötte csend amerre
ment, és néma tartomány. Azt meg kell hagyni, igényes formatervezők és
kézművesek készítették ezt a járművet!
De mit nekem történelem, amikor ismét érezni kezdem a delejes vonzást! Egyszer csak
megpillantom az Utasellátó személykocsiját, és kiszakadva a csoportból áhítattal
indulok el feléje. Társaim közben munkavédelmi kobakban alámerülnek a
szerelőgödörbe, tesztelik a modern IC üléseket és fogalmuk sincs arról, hogy én közben milyen csodákat látok. Az Utasellátó
vállalat megelevenedett történelmét!
Sajnos tárlatlátogatásom végén kiderül, június
15- től a MÁV megszünteti az utasok étkeztetését belföldi vonalain, a 64 éves
vállalat történetének mélypontja ez. Bennem mégis nagy remények élnek, bár tudom,
hogy napjainkban vonattal közlekedni nem elegáns dolog, mégis talán eljön az
idő, amikor Európán belül kulturált körülmények között, gyorsan és pontosan
zakatolunk egyik városból a másikba, közben pedig hazai porcelángyáraink modern
étkészleteivel terítenek nekünk.
Ha hűs, száraz Törleyt is kínálnak majd, én biztosan
vonattal megyek!
Címkék:
események
2012. június 12., kedd
2012. június 3., vasárnap
Magyaros verrine tál
Grenadine gasztrokolléga kedvenc műfaja a verrine. Az ő
pohárkrémei ihlették ezt a világújdonságot: kolbász verrine és kenyérben sült
kolbászkrémes verrine; mustár- és torma verrine-nel tálalva.
Mindenkinek nagyon ízlett, a vendégek hamar a verrine
fenekére néztek! Tálaláskor rozés és bodzaszörpös verrine-t kínáltunk mellé!
2012. május 23., szerda
A fotel - föld viszonylat
![]() |
| Kertészkedés után mindig alaposan mossunk kezet! |
Március közepén egyszer csak a
tavasz mögém lopakodott, megmarkolta a fotel támláját és zutty, kiborított belőle! Felkászálódtam, összeszedtem a lehullott könyveket, majd elindultam
megkeresni a kertésznadrágomat. Igen, van ilyenem, s bár az építőiparból származik, de legalább zöld, sok zsebe van, és
ami a legfontosabb: nem kell minden lehajolás után deréktájon szerelést igazítani. Bírja a guggolást, térdelést, sarazást, szóval mindenféle kerti
sportágat. Miközben öltöztem, az jutott eszembe, milyen érdekes, ahogy megjön a
jó idő, az emberek pillanatok alatt levetkőznek. Gátlástalanul tárják elénk a
gusztustalan bőrhibákat, rémisztő lábujjak kandikálnak ki a divatos
papucsokból, az ápolatlan embertestek átlépik a télikabátok által addig
gondosan őrzött határt. Sajnálom, hogy a férfilábakra nem szokás
kritikai megjegyzést tenni, ezt valahogy elfelejtették kivívni szüfrazsett anyáink.
![]() |
| Snidling - teljes díszben |
A tavaszi első magvetés idejére nagyon szellemes meghatározást használnak a kertészek: „az akkor jön el, amikor már rá lehet menni a földre.” Azaz, amikor a sár nem húz le, nem tapad rá az ásóra, kapára és el lehet gereblyézni a földet szép egyenletesre, morzsalékosra. „Olyan lett, mint a biliárdasztal”, - csettint ilyenkor egy elégedett paraszt akkor is, ha a helyi kocsmában csak csocsó van.
A veteményezés időrendje
kirajzolódik a kert-tervből, vagy akár a magos zacskók hátuljáról is, ehhez
olvasni sem kell tudni, kis piktogramok jelzik a tudnivalókat. A Kanadából
kapott magokon bezzeg angol szöveg van, méghozzá az hogy „vetés: a virágzás
előtt 8-10 héttel”. Ez pont olyan, mint a sütőm, amit fordított időrendben kell
beprogramozni. Meg hogy „vetés: az utolsó fagy után”. Ez jó! Ha tudnám melyik
az utolsó fagy, már rég átvettem volna Bálint gazdától a koronát és maszek
meteorológiai trafikomban pénzért árulnám a tuti fagytippeket. De hogy ne
bukjak nagyot, úgy fogalmaznék, hogy „a fagytól tartani nem kell félnetek jó
lesz ha lesz ha nem én nem ellenzem!” Ha kiderül, hogy valamelyik ügyfelem túl gyenge
szövegértésből, akkor Pongrác, Szervác és Bonifác irgalmazzon nekem!
![]() |
| Amikor a cukkini fenekén még ott van a (csávázott) tojáshéj! |
2012. május 11., péntek
Csiga sörkert
Kedves Vendégeink!
Szeretettel köszöntjük önöket a nemrég
felújított Csiga sörkertben!
Felejtsék el a korábbi évek vállalhatatlan
színvonalát, amikor azokkal a gusztustalan műanyag poharakkal vártuk önöket! Idén,
egy kisebb beruházás keretén belül csodálatosan modern, tájba illő, öko-bio
söröspavilonokat állítottunk fel. Mint bizonyára észrevették, ezek az
építmények fedettek, rejtő színükkel tökéletesen illenek a virágágyásokba, így exkluzív
körülményeket tudunk biztosítani minden házatlan vendégünknek.
Használati utasítás: szíveskedjenek
a liliomokat és az előnevelt salátákat gondosan elkerülve megközelíteni a
pavilont; kérjük, hogy elhaladás közben ne itt kezdjék meg a fűbe harapást!
Legyenek kedvesek felkúszni az épület oldalán,
majd a tető alatt átbújva vessék a langyos sörbe meztelen testüket! Ott aztán annyit
vedelhetnek, amennyit bírnak, de kérjük, utána azonnal szíveskedjenek elhalálozni!
Amennyiben antialkoholisták, a fulladásos halált is választhatják, a hároméves pénz-visszafizetési
garanciánk ez esetben is érvényes.
Bízunk abban, hogy mindannyian
vidáman csúszkálnak majd az örök nyálmezőkön!
Köszönjük.
Sörkorcsolya: füstölthalas krém
Tálalható elegáns
hosszúkás poharakban, vagy apró pirítós kenyerekre téve. A hab tetején néhány
szál kapor nagyon jól mutat és finom is.
30 dkg füstölt hal (makréla,
tokhal), 10 dkg vaj, 2 dl tejszín, néhány csepp tabasco szósz, frissen őrölt
bors, néhány szál zöld kapor, pirítós kenyér vagy sótlan stangli
A halat néhány percig párolom
gőzben, vagy kevés olajban és vízben, csak annyira hogy a húsa felpuhuljon.
Miután kihűlt, lehúzom a bőrét és minden csontot, szálkát eltávolítok belőle, a
húsát elmorzsolom, villával szétnyomkodom.
A vajat habosra keverem, pár csepp
tabascot és frissen őrölt borsot teszek bele, és hozzáadom a halat, igyekszem
jól elvegyíteni őket. A tejszínt felverem és óvatos mozdulatokkal, kis
adagokban belekeverem a halkrémet.
Címkék:
füstölt hús,
halak,
sör
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)

































