2012. október 20., szombat
Saját postaládájából
Kívülről mail art alkotás, belülről életre kelt könyvillusztráció - azaz hogyan keletkeztek a rajzok a művész tervezőasztalán.
Küldte: Lakner Zsuzsa, a Saját levében könyv tervezője és illusztrátora.
2012. október 9., kedd
Könyvkóstoló
Pár hónappal ezelőtt a soproni Artemisz kiadó azzal kereste meg szerkesztőségünket (azaz konyhánkat), hogy egy kis cellulózt kellene keverni a saját levébe, hátha attól kiteljesedne az íze és így talán sokkal több ember asztalára juthatna el. Rövid győzködés után nekiláttunk a munkának: elkészítettük a menütervet, beszereztük a hozzávalókat és a szükséges eszközöket: egy ügyes könyvtervező illusztrátort, aki remekül ért a fűszerezéshez és a tálaláshoz; egy sokat látott (és evett) szerkesztőt, aki ezerszer átszűrte a levet, mert csak a tiszta, leülepedett folyadékot tartja emészthetőnek; valamint egy mérnöki pontosságú szövegtördelőt, aki arra ügyelt, hogy elférjünk az asztalon. A csapatot a kiadó (konyha)főnöke tartotta kézben, aki közben folyamatosan fohászkodott Artemiszhez, hogy legyen kegyes hozzánk. Az istennő egyébként őz képében meg is látogatta a kiadó konyhakertjét, de erről majd később számolunk be.
Október 5-ére készült el a menü, másnap pedig az Arnolfini Archívum őszi rendes fesztiválján előkóstolást tartottunk. Először a szerkesztő úr olvasta fel saját keverésű előszavát, majd felnyílott a 22 literes fazék és a piknikkosár fedele, melyek alatt „sl – sk.” aprósütemények várták, hogy a nyájas olvasóknál végre előidézhessék a kalóriakatarzist. Az első vásárlók ajándékba kaptak egy üvegcse szuper titkos „sl” esszenciát, amelyet a spirituális hatású címlaptányérban állítottunk ki.
Hamar bebizonyosodott, hogy bár a könyv még ki sem került a piacra, máris literatúra-valutaként működik, hiszen Szakács Eszter és Vass Tibor költők, saját versesköteteiket cserélték el az új könyvre.
A könyvkóstoló zárásaként a szerző megajándékozta alkotótársait egy-egy csemegekosárral, melyben csupa-csupa saját készítésű és termelésű finomságot helyezett el. A hírre az összes könyvkiadót a sárga irigység kezdte mardosni. Most már késő, erről a lakomáról lemaradtak!
Minden eddigi és leendő olvasónknak jó étvágyat és kellemes szórakozást kívánunk!
![]() |
| Finomságok több rétegben |
![]() |
| Kiadós kosarak |
![]() |
| Egy elmélyült olvasó |
| Szerkesztői előszó |
2012. október 4., csütörtök
2012. szeptember 16., vasárnap
Macska, bagoly és egyéb újítások
Az idei konyhakerti szezon az újítások jegyében telt. Először is
tudomásul kellett vennem, hogy macskabagoly barátunk, aki tavaly a
konyhakert melletti fán ült hónapokon át reggeltől estig – estétől
reggelig persze keményen dolgozott a megélhetésért –, szóval hogy ő nem akar többet itt
nyaralni, mert tart a harsány szajkóktól, akik egyszer alaposan ellátták
a baját. Hiányát két, un. gyökéröntözővel pótoltam, amelyet egy
balatonalmádi fazekas készített. Lásd a fotót.
Tavasszal kipróbáltam a kertészettudomány legmurisabb eszközét, a
vetőszalagos vetőmagot. Háromféle salátát kínáltak egy zacskóban, de nem
csak a saláta volt tépő, hanem a szalagok is, melyeket a perforáció
mentén először szét kellett választani.
![]() |
| Három az egyben |
![]() |
| Magok a szélben |
Idén is folytattam a zsákos krumplinevelést, de új fajtákkal
próbálkozva. A kísérlet sikerült, de jövőre már tényleg nem teszem ki
magam annak a sok csípős megjegyzésnek, miszerint ez mekkora hülyeség.
Tényleg az, illetve nem nagyon éri meg a felhajtást az a 2-3 kg krumpli, de
valahogy mégis jó érzés.
![]() |
| Krumplik gőzben párolva, majd petrezselymes vajban megforgatva |
Tavasz elején vettem egy csenevész kis padlizsán palántát, ami a leírás
szerint valóságos kis csoda, mert apró, helyes kis gömbterméseket hoz. Topf aubergine – ez állt a táblán, melynek hátulján egy
szemcsiklandó, dús bokor is le volt fotózva. Ez az! – gondoltam –, kis
konyhakertbe kis padlizsánt! Beültettem a kert sarkába, a mini
paradicsomok mellé. A legeslegfontosabb szempontot magamnak sem
vallottam be, de Piszke kimondta helyettem, mikor letekintett
az ültetvényre: "lehet hogy íze nem lesz, de a fotókon jól mutat majd!"
Nehezen indult a beszoktatás. Rövid időn belül kétszer is újra kellett élesztenem a növényt egyszer a kiültetés után, másodszor pedig az első nagy kánikula idején. Már ebből gondoltam, hogy csak valami labortermék lehet ez, amiből kivonták a természetes-környezet faktort. Na de aztán összeszedte magát, szépen bokrosodni kezdett. A sok virág egészen elvakított, pár napig csak messziről néztem a növényt, ráadásul jött az eső, öntözni sem kellett. Majd egy gyomláláskor valami azt súgta, nézzek a dolgok mögé. Benégykézláboltam hát a bokor mögé, bekukkantottam a sűrű levélzet alá, és megpillantottam négy darab kigyúrt padlizsánt! Olyan öregek voltak, hogy már nem is emlékeztek golyókorukra.
Nehezen indult a beszoktatás. Rövid időn belül kétszer is újra kellett élesztenem a növényt egyszer a kiültetés után, másodszor pedig az első nagy kánikula idején. Már ebből gondoltam, hogy csak valami labortermék lehet ez, amiből kivonták a természetes-környezet faktort. Na de aztán összeszedte magát, szépen bokrosodni kezdett. A sok virág egészen elvakított, pár napig csak messziről néztem a növényt, ráadásul jött az eső, öntözni sem kellett. Majd egy gyomláláskor valami azt súgta, nézzek a dolgok mögé. Benégykézláboltam hát a bokor mögé, bekukkantottam a sűrű levélzet alá, és megpillantottam négy darab kigyúrt padlizsánt! Olyan öregek voltak, hogy már nem is emlékeztek golyókorukra.
Ettől kezdve
naponta járőröztem a bokor környékén és azonnal leszedtem a felbukkanó
golyóbisokat. De mivel egyszerre csak 2-3 db. fejlődött ki, soha nem
tudtam egy jól fotózható, látványos ételt készíteni belőlük. Tanulság:
megvan, de nem írom le, hátha jövőre még összejön az a fotó.
Címkék:
konyhakert,
saláta,
zöldségek
2012. szeptember 8., szombat
Zsályaszendvics – VKF! 51.
A korábban aktívan működő "Vigyázz! Kész! Főzz!" mozgalmat most újabb fordulóra hívja a Nyárikonyhában tüsténkedő bloggertársunk.
A feladat: levelekkel kell főzőcskéznünk, de gyorsan, mert mindjárt
seprűvégre kerülnek és terelgethetjük befelé őket a komposztálóba. Nem
volt kétséges hogy a zsályát választom, mert a másik kedves levelem, a
mángold már elég teret kapott itt e blogon.
Amikor vendégeket fogadok és napokon át sütök-főzök, ágyneműt mosok,
mindig azt hiszem hogy nekem van a világon a legtöbb rokonom. De nem! A
zsályának sokkal több van! Ők nem egészen pontosan hétszázan vannak és
elég nagy diaszpórában élnek a világ kellemes helyein. Közülük én az
un. kerti zsályát, orvosi zsályát tartom (salvia officinalis), de
tervezem a látnoki zsálya (salvia divinorum) beszerzését is, csak előbb
meg kell néznem a vonatkozó jogszabályokat, nehogy aztán börtönnaplóba
menjen át a saját leve. (Ha mégis így alakul, a cím ez lesz: "Fogságom
blogja".)
Lehet hogy maradi vagyok, de a sokféle zsálya közül legszebbnek a zöld
színűt látom. Nem véletlen, hogy a klasszikus angol autómárkák
repertoárjában a kezdetektől ott szerepel ez a szín. Aki nem hiszi,
járjon utána a keresőkben az alábbi szókapcsolatoknak: Aston Martin +
sage green, Bentley + sage green, Rolls Royce + sage green. Ebből
egyenesen következik, hogy a gasztrosznobság elengedhetetlen alapanyaga
ez a fűszer- és gyógynövény. És talán ez a szín megy legjobban
ahhoz a puha látványhoz, amit a kertész szakirodalom úgy ír le, hogy a
levél "szürkén molyhos szőrű". Egyaránt kellemes őt megsimogatni,
megenni és kimondani is! Vajon hányan mondták ki előttem, mire a latin
salvia (salvus: ép, egészséges) szóból kiesett a v, és a maradék
„salia”-ból kizöngésedett ez a gyönyörű szó: ZSÁLYA?
Sertéshúsos és belsőségből készült ételekbe, kolbászokba, sajtos
fogásokba teszek a leggyakrabban zsályát, és időről időre beleszagolok a
zsályás üvegcsémbe, amelyben az ősz elején megszárított és
összepöndörödött leveleket tartom. A VKF!-re pedig egy olyan ételt
készítettem, ami előételnek vagy borkorcsolyának alkalmas leginkább.
Zsályaszendvics
A zsálya leveleit megmostam, majd rácsra téve megszárítottam. Minden második levélre tettem egy-egy szelet mozzarella sajtot, amibe belenyomtam egy-két ajókát. Befedtem egy másik levéllel, óvatosan összenyomtam. Ha nem lett volna olyan lágy a sajt, mint amilyen volt, inkább két vékony szeletet vágtam volna belől és közéjük tettem volna a halat.
Hagyományos módon paníroztam, illetve a tojásba és a zsemlemorzsába duplán. Működik sör-vagy bortésztával is, de akkor kicsit amorfabb az eredmény, és több a pancsolás. Frissen jó csak, amikor még roppan és folyik.
. | |||||||
| Nem véletlen, hogy zsályazöld tálam is van... |
2012. augusztus 16., csütörtök
Somlói összposzt
A „somlói” eredetmegjelöléssel vagy földrajzi jelzéssel ellátott termékek közül legjobban a juhfarkot kedvelem, míg a környezetemben élő édesszájúak inkább a galuskát. (Helyesbítek: most bökdös itt valaki, hogy ő mindkettőt szereti!) Galuskát valamiért főleg nyáron készítek, éppen most fogyott el a legutóbbi adag utolsó morzsája. Jó kis nedves, tacsakos morzsa volt ám! Itt az ideje, hogy leírjam az általam alkalmazott receptet, ami persze a Gundelek tudományán alapszik – csak egy icipicit modernizáltam, kiegészítettem –, a Gundelek receptje pedig Gollerits Károlyén, aki 16 éven át volt a főpincérük. Jó, ha egy alkalmazottnak ilyesmin jár az esze, és még jobb, ha a munkaadó teret enged az újításoknak. Egyébként ez az édesség még nagyon fiatal, kb. 50 éves, bezzeg az enyém ami ma fogyott el, csak négynapos volt.
Először is azt tanácsolom, csak az álljon neki az elkészítésének, aki legalább 10 vendéggel számol. (Aha! Megvan! Tehát ezért készítem gyakrabban nyáron!) Ha tartalmas főétel után kínáljuk, akár 15 főnek is elég ez a mennyiség, pedig a kis 20 x 30 cm-es tepsiben sütöm a piskótalapokat, és rendszeresen bepánikolok hogy kevés lesz, aztán még a negyedik napra is marad.
Mint minden más ételnél, itt is az a fő szabály, hogy tisztességesen tegyük bele mindazt, amit kell, az elérhető legjobb alapanyagokból. Tehát nem homogén piskótakockát készítünk csoki pudinggal leöntve és két egymásra merőleges, dohányfüsttel átitatott tejszínhabcsíkkal díszítve, sem pedig vanília-aromás öntettel újraélesztett cukrászati maradékterméket. Felejtsük el a rumaromát, a diópótlót, a műanyag ízű narancshéjat, a növényi tejszínt, és a bolti piskótát is. Előnye a mindig biztos siker mellett az, hogy 1-1,5 nappal tálalás előtt kell elkészíteni és hűtőszekrényben tartani, élesítéskor már csak egy kanállal ki kell szaggatni és gyorsan felverni hozzá egy kis tejszínhabot.
Először is azt tanácsolom, csak az álljon neki az elkészítésének, aki legalább 10 vendéggel számol. (Aha! Megvan! Tehát ezért készítem gyakrabban nyáron!) Ha tartalmas főétel után kínáljuk, akár 15 főnek is elég ez a mennyiség, pedig a kis 20 x 30 cm-es tepsiben sütöm a piskótalapokat, és rendszeresen bepánikolok hogy kevés lesz, aztán még a negyedik napra is marad.
Mint minden más ételnél, itt is az a fő szabály, hogy tisztességesen tegyük bele mindazt, amit kell, az elérhető legjobb alapanyagokból. Tehát nem homogén piskótakockát készítünk csoki pudinggal leöntve és két egymásra merőleges, dohányfüsttel átitatott tejszínhabcsíkkal díszítve, sem pedig vanília-aromás öntettel újraélesztett cukrászati maradékterméket. Felejtsük el a rumaromát, a diópótlót, a műanyag ízű narancshéjat, a növényi tejszínt, és a bolti piskótát is. Előnye a mindig biztos siker mellett az, hogy 1-1,5 nappal tálalás előtt kell elkészíteni és hűtőszekrényben tartani, élesítéskor már csak egy kanállal ki kell szaggatni és gyorsan felverni hozzá egy kis tejszínhabot.
Nem ajánlott cukorbetegeknek, lisztérzékenyeknek, tojásérzékenyeknek, antialkoholistáknak, dió-, csoki-, citrusallergiásoknak, laktóz-intoleránsoknak, lustáknak, kapkodóknak, takarékoskodóknak, falánkoknak, türelmetleneknek... HAHÓ! VAN OTT MÉG VALAKI?
![]() |
| Forrásmű |
Somlói galuska
Fényképet nem tudok
felmutatni, mert amíg a hűtőben van, nem valami fotogén, a fogyasztáskor
pedig nem érek rá fotózni, mert szaggatok, öntet adagolok és learatom
az elismeréseket. Szép fotót találni a Somlóiról, amúgy is sokkal
könnyebb, mint igazi, finom galuskát lelni manapság egy cukrászdában. A munkafolyamat:
1. piskótalapok sütése (sima, kakaós, diós)
2. öntetek, szirupok elkészítése
3. összeállítás és hűtés
4. tálalás
1. piskótalapok
9 tojásból készítek piskótát. Eredetileg az egész masszát kellene háromfelé osztani, de mivel ez számomra igen nagy feladat, inkább háromszor keverem ki az egyenként háromtojásos piskótát.
Bekapcsolom a sütőt 175º-ra, a tepsit kibélelem sütőpapírral. Felverek 3 tojásfehérjét, beleteszek 3 lapos evőkanál cukrot, a 3 tojássárgáját, csipet sót, és óvatosan belekeverek 3 púpozott evőkanál finomlisztet. Belesimítom a tepsibe és megsütöm. Rácsra téve kihűtöm, lehúzom róla a papírt. Közben elkészítem a következő háromtojásos lapot, amibe 3 lapos evőkanál lisztet és két evőkanál darált diót teszek. Miután megsült, jöhet a harmadik lap, ebbe egy púpozott evőkanál kakaópor kerül. A lapok kb. 2 cm vastagok lesznek és nem hagyom őket kiszáradni, megpirulni, akkor veszem ki őket a sütőből, amikor még ruganyosak.
2. öntetek, szirupok
Mazsola: két marék mazsolát megáztatok annyi rumban, amennyi ellepi. (Ausztriában a Mautner-féle barnarum nagyon finom, ha arra járok, mindig veszek egy literes üveggel.)
Cukorszirup: 3 dl vízbe 20 dkg cukrot teszek, és addig forralom, míg be nem sűrűsödik. Közben beleszórok egy marék aszalt narancshéjat (a Nobilis cég készít ilyet), vagy ha van kezeletlen narancs, abból kettőnek lereszelem a héját, valamint egy citrom héját is. Ezt a szirupot érdemes korábban elkészíteni, mert ki kell hűlnie, összeérnie. Miután levettem a tűzről, öntök bele kb. 5 cl rumot, ezt le lehet önteni a mazsoláról is.
Dió: kb. 15 dkg diót ledarálok.
Vaníliás krém: 6 dl tejet felforralok, beleteszem egy rúd vanília kikapart belsejét és a rúd maradékát is, valamint egy leheletnyi sót. Majd gőz fölé tett edénye öntöm, kiveszem a rudat és folyamatosan keverve 5 tojás sárgájával, 10 dkg cukorral és 4 dkg liszttel krémet főzök. A végén sűrű, de jól folyó finom, és szép sárga krémet kell kapnunk.
Csokoládéöntet: 4 dl tejszínt felforralok, elkeverek benne 30 dkg étcsokoládét és egy löttyintés rumot. Kakaóporral is lehet turbózni, ha nem elég erőteljes. Ez az öntet a hűtőszekrényben várja a tálalás napját. Ha nem elég sűrű, mehet bele még csokoládé, de a csoki puding kizárt! (A Gundel könyv csokimártása egy komoly, tejszínes-tojásos főzött krém, amit a palacsintához is ajánlanak.)
Tejszínhab: 4 dl tejszínt behűtök, mert úgy könnyebb lesz másnap felverni.
3. összeállítás
Egy nagy és mély tálba
· beleteszem a diós lapot, megöntözöm a szirup egyharmadával, megszórom a dió és a mazsola egyharmadával, rákenem a vaníliás krém egyharmadát
· ráfektetem a kakaós lapot és ugyanígy járok el
· a sima piskótalap egyik felét megkenem baracklekvárral, a lekváros felével lefelé fektetem a rakás tetejére, aztán jöhet a szirup, dió, mazsola, végül a vaníliás krém. Ennek a tetejét natúr kakaóporral szórom meg
· az egészet lefedem, és a hűtőszekrénybe teszem
4. tálalás
Felverem a tejszínt, előveszem a csokoládéöntetet. Kis tányérokra egy evőkanál segítségével galuskákat szaggatok. Megöntözöm az öntettel és tejszínhabot teszek a tetejére.
az eredeti recept innen: Gundel Károly: Kis magyar szakácskönyv .- átdolg. Gundel Ferenc és Gundel Imre .- Bp.: Corvina, 1986.
1. piskótalapok sütése (sima, kakaós, diós)
2. öntetek, szirupok elkészítése
3. összeállítás és hűtés
4. tálalás
1. piskótalapok
9 tojásból készítek piskótát. Eredetileg az egész masszát kellene háromfelé osztani, de mivel ez számomra igen nagy feladat, inkább háromszor keverem ki az egyenként háromtojásos piskótát.
Bekapcsolom a sütőt 175º-ra, a tepsit kibélelem sütőpapírral. Felverek 3 tojásfehérjét, beleteszek 3 lapos evőkanál cukrot, a 3 tojássárgáját, csipet sót, és óvatosan belekeverek 3 púpozott evőkanál finomlisztet. Belesimítom a tepsibe és megsütöm. Rácsra téve kihűtöm, lehúzom róla a papírt. Közben elkészítem a következő háromtojásos lapot, amibe 3 lapos evőkanál lisztet és két evőkanál darált diót teszek. Miután megsült, jöhet a harmadik lap, ebbe egy púpozott evőkanál kakaópor kerül. A lapok kb. 2 cm vastagok lesznek és nem hagyom őket kiszáradni, megpirulni, akkor veszem ki őket a sütőből, amikor még ruganyosak.
2. öntetek, szirupok
Mazsola: két marék mazsolát megáztatok annyi rumban, amennyi ellepi. (Ausztriában a Mautner-féle barnarum nagyon finom, ha arra járok, mindig veszek egy literes üveggel.)
Cukorszirup: 3 dl vízbe 20 dkg cukrot teszek, és addig forralom, míg be nem sűrűsödik. Közben beleszórok egy marék aszalt narancshéjat (a Nobilis cég készít ilyet), vagy ha van kezeletlen narancs, abból kettőnek lereszelem a héját, valamint egy citrom héját is. Ezt a szirupot érdemes korábban elkészíteni, mert ki kell hűlnie, összeérnie. Miután levettem a tűzről, öntök bele kb. 5 cl rumot, ezt le lehet önteni a mazsoláról is.
Dió: kb. 15 dkg diót ledarálok.
Vaníliás krém: 6 dl tejet felforralok, beleteszem egy rúd vanília kikapart belsejét és a rúd maradékát is, valamint egy leheletnyi sót. Majd gőz fölé tett edénye öntöm, kiveszem a rudat és folyamatosan keverve 5 tojás sárgájával, 10 dkg cukorral és 4 dkg liszttel krémet főzök. A végén sűrű, de jól folyó finom, és szép sárga krémet kell kapnunk.
Csokoládéöntet: 4 dl tejszínt felforralok, elkeverek benne 30 dkg étcsokoládét és egy löttyintés rumot. Kakaóporral is lehet turbózni, ha nem elég erőteljes. Ez az öntet a hűtőszekrényben várja a tálalás napját. Ha nem elég sűrű, mehet bele még csokoládé, de a csoki puding kizárt! (A Gundel könyv csokimártása egy komoly, tejszínes-tojásos főzött krém, amit a palacsintához is ajánlanak.)
Tejszínhab: 4 dl tejszínt behűtök, mert úgy könnyebb lesz másnap felverni.
3. összeállítás
Egy nagy és mély tálba
· beleteszem a diós lapot, megöntözöm a szirup egyharmadával, megszórom a dió és a mazsola egyharmadával, rákenem a vaníliás krém egyharmadát
· ráfektetem a kakaós lapot és ugyanígy járok el
· a sima piskótalap egyik felét megkenem baracklekvárral, a lekváros felével lefelé fektetem a rakás tetejére, aztán jöhet a szirup, dió, mazsola, végül a vaníliás krém. Ennek a tetejét natúr kakaóporral szórom meg
· az egészet lefedem, és a hűtőszekrénybe teszem
4. tálalás
Felverem a tejszínt, előveszem a csokoládéöntetet. Kis tányérokra egy evőkanál segítségével galuskákat szaggatok. Megöntözöm az öntettel és tejszínhabot teszek a tetejére.
az eredeti recept innen: Gundel Károly: Kis magyar szakácskönyv .- átdolg. Gundel Ferenc és Gundel Imre .- Bp.: Corvina, 1986.
2012. július 24., kedd
Csárdakávé
Két kávé sok tejjel a Patkós csárda asztalán, kora reggel. Ahogy telik az idő és fogy a kávé, a Hortobágy felől érkező Nap egyre érdekesebb fényeket küld be a szűk csárdaablakon.

Előzmények itt: Csárdareggeli
2012. július 15., vasárnap
A halevő orra
A halevő ember hagyja, hogy orránál fogva vezessék – már ha
halevésről van szó. A hal frissességének megállapításakor is leginkább az
orrára hagyatkozik, ahogy étteremkeresésnél is. Amikor Dubrovnikban kószál a
halasok utcájában, szimata nem a turistákkal zsúfolt étterem felé vezeti, hanem
egy szerényebb, csendesebb, üresebb hely felé. Ha munkaügyi ellenőr lenne,
piszkálná az orrát, hogy vajon miért ugyanaz a személy a tulaj, szakács és a
pincér, de hát nem ellenőr ő, se nem halőr, hanem egy egyszerű gasztrokalandor. Kicsit szaggatottan megy a kiszolgálás ezzel a személyzeti politikával, a kulcsember
ki-kiszalad a konyhából a vendégekhez és hatalmas szenvedéllyel konferálja be,
hogy ez semmi, majd meglátják, milyen finom lesz a következő fogás! És a halevő
nem csalódik! Fantasztikus dalmát halebéd érkezik az asztalra kisebb-nagyobb
megszakításokkal, több órán keresztül, majd az egészet egy fantasztikus töltött
tintahal zárja. Az ebéd másik csodája a lasagnette tészta alkalmazása halas
köretként. Erre a vendég eleinte kicsit húzza az orrát, de miután megkóstolja a
halas szószban-olajban átforgatott, pirított tésztát, nem lehet egy rossz szava
sem! A töltött tintahal különböző variánsait pedig azóta is nagy odaadással készíti,
és halillatú blogjában hűen beszámol róla.
A halevő legutóbb egy itthoni halpiacon szimatolt. Nem akart
ő odamenni eredetileg, de véletlenül éppen arra volt dolga. Ha nem arra lett
volna, akkor úgy intézte volna, hogy legyen. Két gyönyörű tengeri fogast választott, majd az
eladó megkérdezte, hogy ”és még valamit?” Ha egy gyorsétteremben hangzik
el ez a kérdés, ahova egy tisztességes gasztroblogger be nem teszi a lábát,
akkor rendben van, vissza lehet kérdezni, hogy „isten őrizz, meg akar mérgezni?!”
De egy halpiacon, ahol már készítik elő a halas büfé kincseit, a halevő beleszippant
a levegőbe és azt mondja, hogy „csak két marék tintahalat kérek még, tölteni…
ha jól látom, az a füstölt makréla meg pont kitámasztaná a szatyorban a
fogast.”
Otthon pedig nem rest a háromemberes ebédért
begyújtani a grillsütőt, mert az látta Dubrovnikban, hogy esténként a kis
családok és az egyedülállók is begyújtják, hogy aztán csodás tengeri illatok terjengjenek
a szűk sikátorokban. Míg a faszén izzik és pácolódik a tengeri fogas,
megtisztítja a tintahalat, hogy lefagyaszthassa. Hosszan és
elégedetten nézegeti a dobozban, meg is szagolja, mielőtt rázárja a fedelét.
Tengeri fogas ázsiai stílusban
Készítettem egy pácot, amelybe az alábbi dolgokat tettem:
szójaszószt, halszószt, kis csokor koriander zöldet, petrezselyem zöldet, reszelt gyömbért, zúzott
fokhagymát, felaprított chili paprikát, sót, citrom levét. Ebben pácoltam a
halat, amit előzőleg beirdaltam, a hal hasüregébe is tettem. Három órával később a faszenes grillre
helyeztem, de előtte a bőréről lesöpörtem a zöldfűszer-maradványt, nehogy
megégjen. Amikor megfordítottam, meglocsoltam a maradék páclével.
Szélesmetélt halas köretként
Ha valakinek halas étterme van, gyűjtse össze a halról lecsöpögő fűszeres zsiradékot, és abba forgassa bele a kifőzött tésztát, majd
pirítsa meg egy wokban.
Nekem nincs, ezért egy wokba nagyobb löttyintés olívaolajat
teszek, megpirítok egy kis aprított fokhagymát, 6-8 szelet ajókát (olajos
sózott szardellát) szétpárolok benne, megöntözöm halszósszal, és a végén dobok
bele durvára vágott petrezselyemzöldet. A kifőzött tésztát ebbe forgatom bele.
Érdemes kicsit odakapatni, hogy jó füstös íze legyen.
2012. július 10., kedd
Az a fényes málnás nap
A csütörtök majdnem tökéletes júliusi nap volt! Simán
megtaláltam a helyet ahol átvettem a málnát, pont hazaértem a nagy zuhé előtt (aznap
tehát locsolnom sem kellett), és kaptam egy üveg málnalikőrt
Dél-Franciaországból. Fantasztikus zamatai vannak, sokkal finomabb mint amit
egyszer egy belga áruházban vettem! Jó érzéssel töltött el, hogy gördülékenyen
haladnak az események, még éjjel meg tudom főzni a málnalekvárt és előkészítem
a szörpöt, így másnap bőven lesz időm a baracklekvárra. Egyszóval minden olyan volt, mint egy csodálatos málnás napon. Ott
szúrtam el, hogy bementem a spájzba és észrevettem az egeret...
Organikus épített környezetünk velejárója, hogy úgy jön-megy
a természet, mintha itt sem lennénk, és ha valaki dohog a hívatlan
vendégállatok láttán, mindig figyelmeztetem: mi vagyunk a betolakodók, ők
voltak itt előbb! Felvilágosult világnézetem fénye bizalom formájában csillant
vissza az egér gombszeméből. Ugye nem kell tartania semmi rossztól, elismerem
az ő elsőbbségét is, és betartom a társadalmi szerződést? Hát nézd, egérke, tisztellek téged, élni és élni hagyni, de talán poroljuk le
inkább a "vissza a természetbe!" elvet.
A kupica málnalikőr nem adott elég bátorságot ahhoz, hogy
egyedül tartassam be az elveket, jobbnak láttam felébreszteni a többieket,
akik meg jobbnak látták legyinteni és tovább aludni. Éjszaka megpróbálkoztam a csapdákkal: a dióval kitámasztott cseréppel és
az egérfogóval. Egy darabka sajt neki, egy nekem, a legjobb fajtából. Igazán
megadtam a tisztességes fegyverletétel és eltávozás lehetőségét, de nem akart
élni vele. Durvább eszközökhöz nyúltam, a két
szolgálatban levő macskát betuszkoltam a spájzba. Nem értették mi a
feladat, miért kellene pont most és itt demonstrálni a táplálékláncot,
ahova eddig tilos
volt bemenniük. Amint az ajtórés macskafejnyire nyílt, elillantak.
A végzetes napon gyakorlatilag mindent kipakoltunk a
kamrából, ami azért volt rettentő feladat, mert egy hobbiszakácsnak legalább ötezer
aprósága van, csupa-csupa "egyszer valamire csak jó lesz" dolog.
Aztán rövid dulakodás után egy ájult egeret dobtunk ki a kertbe. Két napig
tartott a visszapakolás, fertőtlenítés, selejtezés – málnaszörp- és baracklekvár
készítéssel kísérve. A kétnapos hajtóvadászat alatt összedobtam egy kis töltött
cukkinivirágot, hozzá mártást, párolt rizst, de akkor már legyen egy kis
friss nyári fejtettbab leves is, és Lúdanyó tejfölös meggyese. Az első napon
mángoldból készült főzeléket ettünk.
A helyszíni szemle alapján megállapítottam, hogy egerünk
kifinomult ínyenc volt: újkrumplit, Lindt csokit és meggyet evett. Erre azért
büszke vagyok!
Töltött cukkinivirág
Az előkészítés folyamata itt olvasható. Egy kisebb csokor petrezselymet apróra vágtam két gerezd fokhagymával és egy kis oregánóval. Két darab puha mozzarellát összenyomkodtam, és belegyúrtam a zöldfűszereket. Ezzel a masszával töltöttem meg a virágokat, majd sörtésztába forgattam őket és forró, bő olajban megsütöttem. Laza majonézt készítettem mellé, amibe apróra vágott hagymát és kapribogyót tettem.
Ha lett volna időm az egérvadászat mellett, akkor maradék krumplipüréhez olajos, sós szardíniát kevertem volna egy kis aprított snidlinggel és azt is beletöltöttem volna. Vagy a fűszeres fetakockákat nyomtam volna össze, de azokat meg krémmé alakítva elvittem egy jó kis gasztrosznobber buliba. Mert az is volt közben.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)

























.












