2012. február 14., kedd
Paradicsomos zelleres tintahalragu?...
Megtehetem-e hogy valamit két és
fél napon át szenvedélyesen kanalazok befelé, és hírét sem osztom meg a
hallgatósággal? Hogy nem kürtölöm szét a netes térben, mily remek ételt alkottam?
Hogy nem vallom be, nem tartogattam tovább azt a zacskó fagyasztott tintahalat,
hanem úgy döntöttem, ennyi nekem is jár a nagy hidegben? Azt sem meséljem el,
hogy amikor a kosárba tettem a gigantikus szárzellert, már akkor tudtam, felét
a halak istenének áldozom, másik felét a rizottóénak? Elhiszik nekem, hogy át
sem gondoltam mit miért teszek, csak úgy jött a kezemből a recept? Dicsekedjek
el azzal, hogy milyen rendes voltam, mert a téliesített kóbor macskánknak is
juttattam a tintahal leeső részeiből és nem kellett neki magyarázni, hogy mi ez?
Hogy milyen klassz dolog, amikor a hosszúkásra vágott és kukoricalisztbe
forgatott hal felpöndörödik a forró olajban? És azt is tartsam magamban, hogy a
zeller kevés olívaolajon párolódott és hamar összemelegedett az egészparadicsom
konzervvel, a fokhagymával és némi fűszerrel? Nem fognak haragudni az olvasók,
hogy magam sem tudom miért hajítottam bele a raguba a megsült tintahalakat,
amikről részben leázott a kukoricakabát és remekül besűrítette a mártást? És
hogy már csak egy percig hagytam rottyanni, mert féltem hogy megkeményedik, de
bíztam a paradicsom savasságában hogy legfeljebb majd az besegít ha mégis baj
történne? Nem lenne mégis jobb, ha az egész blogvilág átérezné, hogy mekkora
találmány a felkunkorodó tintahaltest, mert kagylóként magában tartja a
mártást, benne a darabos paradicsommal és a szárzellerrel? Vajon együtt fognak
érezni velem, ha megosztom az elkeseredésemet, amiért nem találtam a kamrában
fekete olajbogyót, pedig annyira kiáltott utána az étel? Csigázzam fel a
halevők amúgy is egészségesebb agyát azzal, hogy képzeljék el a zelleres hal
ízt és a hal ízű paradicsomot, együtt? Érdemes-e ismét győzködnöm a kétkedőket
hogy a tintahalnak, kalmárnak igenis kiváló íze van, vagy hagyjam őket a
tudatlanságban a radírgumis poénjukkal egyetemben?
És bevalljam azt, hogy milyen
hiba volt a képen látható főtt krumplit mellé tenni, mert másnap amikor
rusztikus ropogós bagettel ettem, az sokkal nagyobb királyság volt? Elhiszik
nekem, hogy volt egy két és feledik nap is, amit már alig bírtam kivárni?
2012. február 3., péntek
A gubó szövetsége
Az egyik köztudomású tévedés szerint a barátság a felekben fellehető közös vonásokon nyugszik. Van, hogy éppenséggel az ellentéteken. Itt van pl. Barát 1. – kinek neve melletti sorszám semmiféle minőségi megkülönböztetést nem üzen, csupán az olvasó tájékozódását segíti a történetben – szóval Barát 1. pl. utálja a mákot, míg Barát 2. és Barát 3. szereti. Sőt, Barát 3. valósággal rajong a mákonyos ételekért, e tény a másik két barátban időnként nem kis aggodalmat kelt, mit lehet tudni ebben a mai függőséges világban…
Egyébként Barát 2. és Barát 3. a sütés-főzést kényszerű tevékenységként kezeli, de szerencséjükre ott van nekik Barát 1., aki meg teljességgel bele van habarodva ebbe. Árnyalódik a kép azzal, hogy Barát 2.- höz két kiskorú is tartozik, akik szintén odavannak a mákért, de annál is jobban a kakaós csigáért. Barát 1. következésképpen köteles a rendszeres kakaós csigák mellett a mákos fronton is teljesíteni, ennek kellemetlen velejárója, hogy sütés közben meg kell kóstolnia a máktölteléket, ami igencsak nehezére esik, de azért van a barátsági érzelem, hogy az ilyen helyzeteken átsegítse az embert. Egyébként az ő kedvenc édessége a sós, ezt az ellentétet is fel kell dolgoznia a másik két barátnak, valahányszor beülnek hármasban egy cukrászdába.
Legutóbb Barát 1. helyes kis linzerkosárkákkal készült a találkozóra, amelyekbe mákos tölteléket tett, ami darált-cukrozott mákból és meggylekvárból állt. Az összetevőket addig kevergette, míg úgy nem döntött, ez pont jó lesz: nem folyik ki majd sütés közben, de fogtörően kemény sem lesz. A fogyasztás utáni mákmintázat nem számít, régi barátok között az őszinte pöttyös mosoly nem probléma.
A kosárkák 24-lyukú muffin sütőben készültek (a mélyedések átmérője 4 cm), és biztos ami biztos, a töltelék tetejére egy-egy kis szívecske is került, újra megpecsételve a barátságot.
A kosárkák 24-lyukú muffin sütőben készültek (a mélyedések átmérője 4 cm), és biztos ami biztos, a töltelék tetejére egy-egy kis szívecske is került, újra megpecsételve a barátságot.
Mákos-meggyes kosárkák
40 dkg lisztet összekevertem 10 dkg porcukorral és csipet sóval, elmorzsoltam benne 20 dkg vajat és 8 dkg zsírt, majd 2 tojás sárgájával összegyúrtam. Ha nem ment volna, tettem volna bele egy kis hideg vizet is, de ment. A tésztát hagytam pihenni a hűtőben 2 órán át.
Cukrozott-darált mákot összekevertem néhány kanál meggylekvárral, a sütőt bekapcsoltam 190 fokra.
A tésztát kinyújtottam kb. 3 mm vékonyra, virág alakú kerek szaggatóval kiszaggattam és a formába tettem, kicsit megnyomkodtam. (Ha a formánk nem tapadásmentes, vajazzuk ki előtte!) Belekanalaztam egy-egy teáskanál tölteléket, a tetejére kis szív alakú tésztát helyeztem, kicsit bele is nyomtam. (Számítani kell a tészta és a töltelék megdagadására!) Halvány aranybarnára megsütöttem. Amikor langyosra hűlt, a formából kivettem és ment bele a következő adag tészta. Meg lehet szórni porcukorral.
Egy korábbi mákos ajándék: Whisky, jég és a nagyon mákos kocka
2012. január 8., vasárnap
Aprókörkép

A karácsonyi aprósütemények
készítését, szám szerint 13 félét, már hetekkel az ünnep előtt elkezdtem. Amikor
nem volt nagyon maszatos a kezem, képeket is készítettem, íme:
A mézeskaláccsal kezdődik minden,
mert az többnapos projekt és legalább megalapozza a lakás alapillatát. Eszembe
jutott, hogy hét évvel ezelőtt, a nevezetes népszavazás napján is éppen
mézeseket sütöttem. Az utolsó pillanatban tettem le a kötényt, felkaptam egy
dzsekit, és elszaladtam szavazni. Amikor megálltam a bizottság előtt, egy
emberként hajoltak előre, nagyot szippantottak a levegőből, majd szavalókórusként
kérdezték: honnan jön ez az isteni mézeskalácsillat?! Mondtam nékik: "belőlem
árad, a ruhámból, a hajamból, a személyiségemből, elhoztam hát nektek az ünnep
üzenetét, menjetek szépen haza, süssetek, főzetek ne ilyen földi hívságokkal
foglalkozzatok, mint a politikai hatalom!" És lássatok csodát, néhány perccel
később be is zárták a szavazókört! Én pedig mézes aurámat magam után vonszolva
hazatértem, glóriámat laza mozdulattal a fogasra hajítottam és beestem az
ágyba.
Idén a karácsonyi gyümölcskenyér –
ami ilyenkor a legkeresettebb portéka a blog keresőjében – kiválóan sikerült.
Alig tudtam bemenekíteni a mélyhűtőbe, hogy majd csak akkor vegyem elő, ha
eljön az ideje. Jól sikerültségének titka ki tudja mi, talán az aszalt
gyümölcsök és a Jupiter szerencsés együttállása, a kiváló minőségű osztrák
barnarum melyben áztattam a kemény aszalványokat, vagy még inkább a
szupertitkos vanília esszenciám. Ez úgy készül, hogy veszek kimérve két dl
vodkát, egyenesen a hordóból, mondhatnám vom fass, és abba teszem a kikapart
vagy megszáradt vanília rudakat. Azok ott életre kelnek, megszínezik az
alkoholt, kiadják minden gazdagságukat, miközben vidáman dülöngélnek az
üvegben. Egyébiránt az ipari vaníliaesszenciákat mélyen megvetem, de idén
mégis vásároltam egy nagy zacskónyi vanillincukrot a kaposvári I. Magyar Cukor Manufaktúra kiadásában.
Őket azért csípem, mert tavaly mikulás alakú süvegcukorral örvendezettek meg a
bolti polcon és ezzel végérvényesen a szívembe zártam őket.
Készítettem csoki korongokat is
Piszke receptje alapján. Az étcsokisra kandírozott gyömbért és mandulát, a
fehércsokisra aszalt epret és apróra vágott pisztáciát szórtam. Ez egy napig
sem áll el, ha el nem dugjuk titkos helyre.
A balatonakali mandulából kb. 10
dkg-ot ledarálva belesütöttem a linzerbe. Ettől és a beléje gyúrt zsírtól olyan
omlós lett, hogy óvatosan kellett megfogni a sütiket, amikor megtöltöttem őket a
ribizli lekvárral, vagy málnával.
(40 dkg liszt, 10 dkg mandula, 15-20
dkg vaj, 8-10 dkg zsír, 10 dkg porcukor, egy tojás sárgája, só)
Mogyorós linzerhópihét is
sütöttem, azt nem töltöttem meg semmivel, így jobban élvezhető a mogyoró
aromája.
A mákos linzertészta nem maradhat
el, általában kiflivé formázom, de lekvárral összeragasztva is nagyon finom. A
kifliket félig csokiba mártom és megszórom díszcukorral. (40 dkg liszt, 15 dkg darált
mák, 12 dkg porcukor, 32 dkg vaj, 1 tojás, só. Lehet beleszórni kevés fahéjat,
vanília esszenciát.)
*
Az Aldiban finom és puha
marcipánmasszát árultak, amit egy régi szakácskönyv receptje alapján összegyúrtam aprított
dióval és 3 cl Maraschino likőrrel. Ezután kinyújtottam, kockára vágtam és
csokoládéba mártottam. A tetejét kidíszítettem. Elég ütős lett. Volt aki azt
mondta: csodálatosan köhögtetős.
A habcsókkészítés a legfelemelőbb
az ünnepi készülődésben! Idén ezt tudományos szintre emeltem: még májusban találkoztam a Gerbeaud cukrászával, akit kifaggattam, hogy nagy baj-e, hogy én
nem gőz fölött verem fel a tojáshabot, hanem csak simán? Azt mondta, nem baj,
maradjak csak a jól bevált módszernél, de ha jót akarok, a sütőlapokat
forrósítsam fel, mert akkor a kinyomott hab azonnal elkezd alulról szilárdulni.
Így jártam el, és nagyon jó érzés, hogy Gerbeaud szaktanácsadókat engedtem be
az egyszerű kis konyhámba! Azóta, ahányszor csak belépek, mindjárt olyan
szakszerűségi érzés vesz körül!
A mákos-gyömbéres kuglófot a
Stahl Téli édességek magazinból vettem. Amikor kihűlt, fehér csokival vontam be,
koktélcseresznyével és pisztáciával díszítettem. Kandírozott gyömbért a keleti
fűszereket árusító boltokban lehet kapni.
(15 dkg vaj, 2 dl tejföl, 20 dkg
cukor, 3 tojás, vanília esszencia, 25 dkg rétesliszt, 1 csomag sütőpor, só, 5
ek. darálatlan mák, 12 dkg apróra vágott kandírozott gyömbér)
*
A bejgli sima ügy volt, 1 kg
lisztből készült és szigorúan Pelle Józsefné könyvéből. Pedig általában Horváth
Ilona drukker vagyok. Pelle Józsefné azt tanácsolja, hogy az összetekert
bejglit először meleg, majd hideg helyen kelesszük, pihentessük és úgy menjen
az előmelegített sütőbe. Egész tojással szoktam megkenegetni és egy régi tanács
szerint egyszer hosszanti, másszor kereszt irányba, ez elősegíti a márványosság
képződését.
A szilveszteri malacokat hagyományos sós kalácstésztából formáztam, és a szilveszteri asztalra tettem. Ez volt a 13+1.
2011. december 28., szerda
Aranydurbincs mángolddal és certifikéttel
Jó sorsom úgy hozta, hogy tavaly
és idén is eredeti horvát aranydurbincsot tehettem a karácsonyi asztalra. A
tavalyit az Intersparban, az ideit a budaörsi halpiacon szereztem be. Itt
egyébként finom forralt borral kínáltak amíg nézelődtem, ezt a szokást kéretik
bevezetni valamennyi kereskedelmi egységben!
A halak, amint kitekertem őket a
csomagolásból, azonnal felmutatták horvát útlevelüket, azaz az állkapcsuk alá
rögzített bilétát. Ezt leszereltem róluk, amikor az udvaron pucoltam őket, az
utcai járókelők és a settenkedő macskaállatok érdeklődésétől övezve.
Felhasználás előtt finom besóztam a halakat a Pag szigetéről származó tengeri sóval,
amelyet a konyhaszekrény hátsó traktusában dugdosok, és csak a kiemelt
(certifikétes) ételekhez veszem elő, ilyen a balatonakali pirított sózott mandulám
is. Aztán annyira belelendültem, hogy eszembe jutott, van egy dalmát fűszerkeverékem, abból a hasukba szórtam egy keveset és meglocsoltam őket citromlével. Sütés előtt leitattam róluk a nedvességet és
betettem őket a sütőbe, a légkeveréses + grillező funkció égisze alá. Közben
tört fokhagymás olívaolajjal kenegettem őket.
De még fokoztam a tengeri
hangulatot: a garázstetős mángold is előkerült a fagyasztóból, azt is
átforgattam a fokhagymás olajban és már csak egy kis petrezselyem-mártás volt
hátra. Mindezeket sáfrányos rizzsel tálaltam. Nem maradt egy morzsa sem az
ünnepi asztalon, csak a halak csontváza, biléta nélkül, természetesen.
2011. december 17., szombat
Mézes GYIK
Ilyenkor, az alaplé-főzés, a diópucolás, mákdarálás és az
aprósütemény sütés időszakában sokan keresnek meg azzal, hogy adjak nekik
valamilyen mézeskalács receptet. Odaadom, ők pedig általában nem sütik meg, a
következő évben ugyanúgy elkérik, és minden alkalommal felteszik az alapvető
kérdést, hogy "na és mire kell vigyázni?".
Most megválaszolom a leggyakoribb
GYIK-ot, azaz a Gyakran Ismételt Kérdést. Hátha egyszer mégis megsütik.
Csak arra kell vigyázni,
- hogy a sütés előtt döntsük el, puha vagy kemény mézest szeretnénk-e. A puhában több a vaj és a szódabikarbóna.
- hogy őszintén gondoljuk át, van-e megfelelő állóképességünk és logisztikai képességünk a kivitelezéshez
- hogy legalább fél napig pihentessük az összegyúrt tésztát
- hogy a sütő ne legyen forró, mert hamar megég a tészta, de mérsékelt meleg se legyen, mert akkor meg ráér dagadozni
- hogy folyamatosan járőrözzünk a sütő ablaka előtt, ha van, ha nincs, vágassunk rá, mert fontos, hogy amint kap egy kis piros színt a sütemény, azonnal ki kell kapni
- hogy a tojás sárgáját, amellyel megkenjük a kiszaggatott sütit, jól keverjük el, vagy akár le is szűrhetjük, mert akkor nem lesz fehérjecsomó benne, ami ráragad az ecsetre és csúnyán rásülhet a tésztára
- hogy mielőtt betoljuk a sütőbe, fúrjunk lyukat a mézesekre
- hogy amikor kivesszük és már nem forró, de még nem is merev hideg, ismét fúrjuk át a sütés előtti lyukat
- hogy mielőtt nekifogunk a díszítésnek, vegyünk be egy nyugtatót
- hogy higgyük el, tényleg elég egy tojásfehérje a díszítéshez
- hogy számítsunk arra, hogy egy rakás cukrot felvesz a fehér máz
- hogy a porcukrot érdemes legalább kétszer átszitálni, mert ha csak egy kristály eltömíti az írókalyukat, szükségessé válhat még egy nyugtató
- hogy ne gyógyszerezzük tovább magunkat, amikor a már betöltött mázról kiderül hogy mégsem jó, túl sűrű vagy túl híg, és ki kell nyomni az egészet és még keverni hozzá cukrot vagy fehérjét
- hogy ne higgyünk azoknak, akik mást is tesznek a mázba, én tettem tavaly keményítőt és fájdalmasan porladt le a sütikről
- hogy ha a népművészet mesterei vagyunk és bámészkodók előtt írókázunk egy rendezvényen, dugulás esetén ne vegyük a szánkba az írókát és ne szopjunk belőle egy nagyot, mert ettől minden jó érzésű vásárlónak felfordul a gyomra
- hogy számítsunk arra, több esténk is rámegy majd a felszalagozásra
- hogy ha az elkészült mézeseket párás helyen hagyjuk, megpuhulnak
- hogy ezekben a napokban többet fordítsunk hát-, derék- és nyaktornára, mert az aprósütemény-készítés a vázizomzat legnagyobb ellensége
De leginkább arra kell vigyázni,
hogy ha valaki elkezdi ezt a hobbit, akkor ez igazi szenvedéllyé válik, egész
évben epedve lesi az advent eljövetelét, hogy végre nekieshessen a gyúrásnak, nyújtásnak,
szaggatásnak, sütésnek, díszítésnek, szalagozásnak. Aki egyszer elkezdi, az
végérvényesen beleragad ebbe az édes mámoros tevékenységbe.
2011. december 8., csütörtök
Lapozós sertéscsülök
Vacsora helyett szakácskönyveket
lapozgatok esténként. Null kalóriás hideg téli este, semmit a gyomornak,
mindent a szemnek! Hátha a lapozás is elvisz egy kis energiát. Közben készül a
karácsonyi menü, egy A4-es lap vízszintes tájolással, ezerszer áthúzva és
összefirkálva rajta minden.
Továbbra is maradva a szerintem
használható szakácskönyveknél (értsd: nem színes képeskönyv, nem celebhatározó)
Lajos Marinál egyszer csak megpillantottam VALAMIT! Nem volt könnyű, hiszen egy
darab kép sincs az ételről, sem a szakács családjáról, rozmaringot tépő
kezéről, makulátlan konyharuhájáról, de még egy szép selyemszalaggal sem volt
átkötve az a bizonyos „almás-tormás töltött sertéscsülök”. A sima betűket
kellett révkalauzként igénybe vennem, hogy eljussak a megértés és felismerés
kikötőjébe.
Alma, torma, csülök = három, a
szívemnek oly kedves alapanyag. Igen, a szívnek is jót tesz a csülök, mondjon
bárki bármit. A recept mellső csülköt ajánl, hogy azt főzzük meg, vágjuk ki
belőle a csontot, terítsük szét, majd tegyük bele a tölteléket. Nekem ez nehezen
ment, mert nem volt elegendő helye a tölteléknek. Tekerni nem lehetett, csak
visszahajtani, hiszen a hús meg is dagadt a főzés közben. Ráadásul most jöttem
rá, hogy a mellső csülöknél a csont közelebb van a bőrhöz, mint a hátsónál.
Végül összefogtam, kötöztem, tűztem és úgy sütöttem meg. Amikor a rögzítőket
eltávolítottam, enyhén szétnyílt mint egy könyv, középen az almás-tormás
könyvjelzővel. Nem baj, finom volt, látványos, az ötlet nagyon jó, és
továbbgondolandó. Méghozzá úgy, hogy legközelebb hátsó csülökkel próbálkozom,
mert abból a csont kifordítható, a helyére a töltelék betömhető. Kiegészítettem
a receptet egy kis tormamártással, az kifejezetten jót tett neki.
Apropó, a szív! A csülök nem
zsíros, inkább csak bőrös és zselatinos. Ha zsíros lenne, nem kellene állandóan
locsolgatni. A párolásból megmaradt levet öntöttem alá és azzal locsoltam.
Az ecetes torma, ami a töltelékbe
életet lehelt, természetesen saját készítésű. Influenza idején amúgy is jó ha
van egy üveggel a hűtőszekrényben. Meg a szív is integet itten, hogy miatta is.
Almás-tormás töltött sertéscsülök
2 mellső (vagy más néven első)
csülköt néhány szem bors és egy babérlevél társaságában megfőztem. Amikor
kihűltek, a csontot kivágtam belőlük és beletettem a tölteléket.
Töltelék: 3 savanykás alma és 2
sárgarépa lereszelve, majd kinyomkodva, 100 g ecetes torma szintén kinyomkodva,
néhány reszelés nyers torma, 2-3 ek. zsemlemorzsa, 2 tojás sárgája. Só, bors,
ízlés szerint.
Hústűkkel összetűztem és meg is
kötöttem a húsokat. Kevés zsírt tettem alájuk és a főzőlevükből néhány
kanállal. Az ebből kialakult pecsenyelével locsolgattam gyakran.
Torma mártás: vajon kevés lisztet pirítottam, majd felöntöttem kevés tejjel, beletettem 2-3 kanál ecetes tormát és reszeltem bele legalább egy fél torma gyökeret. Tejszínnel felöntöttem és beforraltam. Sóval, cukorral ízesítettem.
Az említett könyv: Lajos Mari –
Hemző Károly: 99 Pecsenye 33 színes ételfotóval .- Bp.: Aquila, 2003.
2011. november 29., kedd
Kényszer sülte oldalas
Hosszas tervezgetés és mérlegelés után végül Őt vettük magunkhoz. Őt, mert úgy láttuk, hogy jól néz ki, nagy, erős, kiválóan teljesít, és ami különösen vonzó volt, hogy skandináv és magyar gének keverednek benne. Ugyan ki tudhat többet a tartós hideg titkáról, ha nem ő?
Még alig töltötte be első életévét, máris kiütköztek rajta a gyermekbetegségek. A polcait tartó műanyag keretek porladni kezdtek, előidézve ezzel az élelmiszerek váratlan alázuhanását. A szerviz nem csodálkozott, hiszen ez természetes folyamat, az élet rövid, a műanyagé meg pláne. Ki lehet cserélni a polcokat, csupán néhány ezer forintért. A raktár a város másik végében van és még azon is túl. Ha éppen nyitva van és pár hét alatt hoznak megfelelő polcelemet, az ám a nagy szerencse!
(Feladat: a polcok pánikszerű tehermentesítése, azaz a hűtő kievése, a maradék élelmiszerek egymásra helyezése úgy, hogy azok a néhány napos polchiány ideje alatt ne nyomják agyon egymást.)
Második évében szegény maga alá eresztett valamilyen folyadékot, olyat, ami zselés és feltakarítani lehetetlen. Gondolom a NASA ezt keni az űrrepülők felületére, hogy a légkörbe érve ne legyen baj. A szerviz nem aggódott, ilyen az élet, folyadékok jönnek-mennek, azok hordozzák az életet, gyártószalagok hibáznak, bizonyára nem volt jól lezárva a zselé útja. Szerelő jön, folyadékot tölt, utat lehegeszt.
(Feladat: az alsó fagyasztó teljes kiürítése, csomagok ládákba helyezése, leszállítása és betuszkolása a pincében található fagyasztószekrénybe. Majd visszafelé ugyanez. Ami nem fér, azt megenni. Zselé feltakarítása egy komplett higítókészlet elhasználásával, a pár napos hűtőnélküliség idején nem romlandó ételek vásárlása, a szerelőknek kávé – tej nélkül na persze.)
A harmadik év viszonylag eseménytelenül telt el, hála a ténynek hogy a hűtőgáz kiszökését a rendszerből az emberi érzékszervek nem nagyon érzékelik. Annál inkább a romlott tej ízét és a meleget, ami dőlt a hűtőszekrényből. A szerviz nem aggódott, ilyen az élet, gázok jönnek-mennek, gyártószalagok hibáznak, bizonyára nem volt jól lezárva a gáz útja. Szerelő jön, gázt feltölt, kimenő utat lehegeszt. És megjegyzi, a múltkori szerelő valószínűleg nem is az volt, akinek kiadta magát, csak a hűtőnk közelébe akart férkőzni, vigyázzunk az ilyenekkel!
(Feladat: az alsó fagyasztó teljes kiürítése, csomagok ládákba helyezése, leszállítása és betuszkolása a pincében található fagyasztószekrénybe. Majd visszafelé ugyanez. Ami nem fér be, azt azonnal megfőzni.)
A negyedik évről még szó sem volt, épp csak a gáz visszatérésének második hetét ünnepeltük, amikor ismét +20 fokra szaladt fel a hőmérséklet. A szerviz nem aggódott. Szerelő jön, csóvál, sok a gáz amit amazok beletöltöttek, ettől fagy le a rendszer. Tán nem is igazi szerelők voltak, vigyázzunk az ilyenekkel! De ha már itt van, egy kis vezérlő bigyót kicserél, nem mintha az rossz lenne, de ne legyen már itt hiába! (Ebből rögtön tudtuk: ő az igazi!) Aztán majd ha ráérünk, visszajön és kiereszt a gázból, újra feltölt, lehegeszt.
(Feladat: az alsó fagyasztó teljes kiürítése, csomagok ládákba helyezése, leszállítása és betuszkolása a pincében található fagyasztószekrénybe. Majd visszafelé ugyanez. Ami nem fér, azt azonnal megfőzni. A hűtőszekrényes kajákat ládákba helyezve kivinni az erkélyre, szerencsére hideg van. Rendszeres reggeli feladat: sorsolással eldönteni, ki megy ki a hideg erkélyre megkeresni a tejet? Ki merészkedik ki a vajért?)
* * * * *
Findusz cica, amint meglátta, azonnal lecsapott az erkély másik végén heverő háromnapos mirelit cinkére. Jóízűen elropogtatta valamennyi csontját, egy tollat, ami felettébb irritálta, kihúztam a szájából.
A cinke, halála után azonnal lehűlt a kinti hőmérsékletre és a cica megjelenéséig kis ingadozásokkal tartotta is azt. Se gáz, se zselé, se porladó műanyag – csak maga a friss, illatos hús. A természet örökérvényű garanciájával.
Kényszer sülte oldalas
A mélyhűtőben talált két oldalasvéget befűszereztem (só, bors, őrölt kömény). Kevés folyadékot aláöntve és pár szem borókabogyót mellédobva tepsibe tettem és lefedve sütöttem. Kb. fél órával később levettem a fedőt és karikára vágott savanykás almát szórtam mellé. Így sütöttem szép pirosra.
Az étel amellett hogy nagyon finom, elegendő energiát biztosít annak, akinek reggel ki kell mennie a hideg erkélyre és átnézni az összes ládát, hogy hol van a tej.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)















